Ce Soir Ou Jamais by Annick Goutal

Parfum Ce Soir Ou Jamais by Annick GoutalRuže sú najmilovanejším kvetom zo všetkých rastlín, ktoré ľudia pestujú. Ťažko nájsť osobu, ktorá by nemala rada ich vôňu. Človek, na ktorého žiadnym spôsobom nepôsobí delikátna vôňa čerstvého, oroseného kvetu ruže je raritou. Ale pokiaľ ide o parfémy s vôňou ruží, dokonca aj ľudia, ktorí tieto kvety milujú, neobľubujú parfumy s vôňou ruží. Niekedy je to preto, že ide o lacnú vôňu, ktorá v zložení obsahuje syntetické prvky alebo namiesto reálnej esencie ruží boli použité lístky “ruže pelargónie”, ktorých cena je oveľa nižšia. Tieto vône sa dajú ľahko rozoznať porovnaním so skutočnou vôňou ruže. Spomienky na predávané hrôzy dlho zabraňovali urobiť čokoľvek, čo by sa, čo i len v náznakoch, blížilo k jedinej ruži. Ja osobne zbožňujem ružové parfémy viac ako čokoľvek iné a vždy som hľadala druh, ktorý predstavoval mňa. Keď v mojej záhrade voňajú skutočné ruže, vdychujem pomaly a zhlboka ich vôňu. Pokiaľ je ich vôňa naozaj dobrá, má to pre mňa zvláštny účinok, akoby sa môj nos nikdy neunavil vôňou čerstvých ruží, akoby v tejto vôni nebolo zahrnuté nič nevhodné a akoby v hĺbke tejto vône boli aj iné kvety. Vôňa ruží je sladká a siaha až do úplnej hĺbky, rovnako aj dobré ružové parfémy by mali byť podobne bohaté, hlboké a nekonečne príjemné, bez vyprchania alebo divných prísad.

[ad#HTML][ad#HTML]

Ružové parfémy, ktoré predstavujú takmer skutočnú, dokonalú vôňu sa obvykle tvoria dvoma spôsobmi: tým, že sa vytvorí efekt čerstvých živých kvetov, alebo tým, že sú abstraktné, štylizované a tvoria časť väčšieho celku. Prvý spôsob je pravdepodobne oveľa ťažšie prístupný, keďže štandard pre ružovú vôňu je veľmi vysoký: ikonou je Jean Patou Joy, bezšvíkové a majstrovské spojenie májovej ruže a jazmínu, ktorý je meradlom dokonalosti pre všetky vône, ktoré prídu po ňom. Potom je tu moderná Serge Lutens Sa majesté de la Rose, dôležité dedičstvo klasických tradícii. Na abstraktnej strane máme zase poklady ako Frederic Malle Edícia de Parfum Lipstick Rose a Guerlain Nahema, oba zjavne založené na ružiach, ale každý s jedinečným odbočením. Ďalej veľmi ružová, ale taktiež štylizovaná vôňa Paris de Yves St Laurent, ktorá na mňa nepôsobí ako samostatne stojaca ruža, ale ako séria naružovo zafarbených obrázkov v mojej hlave aké mávajú deti pri pohľade na oblohu. Potom je tu Lancôme Magie Noire, ktorého bohatá a sofistikovaná esencia ruží je obklopená oparom iných prísad. Je ako zamatový polotieň Mesiaca, ktorý sa najlepšie nosí v noci. Samozrejme, spomenula som len niektoré z množstva ružových vôní na svete a každý človek má vlastnú predstavu o tom, ako by mal ich ideálny ružový parfém voňať.

Prečo teda výrobcovia parfémov stále vyrábajú ružové vône? Musím si, že tie najlepšie z nich, boli vyrobené kvôli láske – línia výrobkov vysokej kvality Parfums de Rosina, zmes ruží zložená do týchto nádherných parfémov. Mnohé z nich som ani nevyskúšala, ale milujem Un Folie de Rose, je to mierne ostrá zelená kombinácia s bohatými, jemnými ružami, ide o perfektnú rovnováhu. Ide o radu parfémov, ktorý dúfam, že spoznám lepšie v blízkej budúcnosti. (Skúšala som pár ďalších, ale musím priznať, že si nepamätám ich názvy, s výnimkou slova ruža, ktoré obsahovali!).

To ma privádza k téme: Annick Goutal Ce Soir Ou Jamais (dnes večer alebo nikdy), vydané v roku 1999. Vlastne mi to docela dosť pripomína Un Folie de Rose s otvorenou zeleňou a miernou horkosťou. Keď som prvýkrát vyskúšala túto vôňa, bol to pre mňa v skutočnosti veľmi stručný “Ach nie” moment. Dojem z ružovej pelargónie bol veľmi ostrý, ale postupne zmizol. (Nie, že by som si mohla niekedy predstaviť Goutal parfum s problémom, ako tento!) Po niekoľkých minútach na koži ostrosť pominie a postupne zmäkne, potom sa objaví náznak fialiek. Po chvíli vôňa fialiek zbohatne a je takmer ľahučký, no nikdy sladkastá, pretože existujú aj iné jemné prísady, ktoré jej udržiavajú určitú sviežosť a bezprostrednosť, ktorá prechádza do popredia. Podľa webu Bergdorf Goodman, to je hruška a čierne ríbezle, ktoré obsahuje. Skutočne nemôžem dobre určiť všetky ostatné prímesi (až 160 druhov sa údajne podieľa na zložení tejto vône), ale myslím, že môžem povedať, čo robí hruška. Vytvára upokojujúci pocit z chladných, na strome rastúcich (dokonca si trúfam povedať – konzervovaných) hrušiek, ktoré pripomínajú veci, ktoré robí človek v horúci letný deň, keď sa zdá, že nič iného nestojí za námahu. Na webových stránkach Annick Goutal tvrdia, že tam je aj ibištek, z ktorého musí pochádzať daná ostrosť. Ide len o pocit akoby sa cez to všetko tiahol tenučký závoj chladnej zelene, pretože vrchol vône je turecká ruža. Je to naozaj nádherné. Ani v jednom momente som sa nečudovala nad výberom zložiek pre Ce Soir Ou Jamais. Všetko to vyústilo do jedného z najlepších esencií ruže, ktoré som kedy zažila a uzatvorilo sa s veľmi dobrou arómou jazmínu a ambretových semien. Jazmín sa v tejto vôni chová pozoruhodne dobre a používa sa najmä preto, že dokáže to posilniť vôňu ruže, jej kvetu, zatiaľ čo jej zmyselnosť je súlade s jeho vlastnou vôňou v pozadí. Výsadou tohto parfému je súhra ambretových semien s pokožkou, vďaka čomu sa vytvorí dlhotrvajúci dojem.

Túto vôňu som mala na sebe niekoľkokrát v práci – ponúkaná vzorka bola pomerne štedrá. Aj keď jej vôňa pretrvá po celý deň, na mňa nikdy nie je príliš silná, a to si uvedomujem iba prchavý pocit. Pripadá mi, že je civilizovaná a súčasne romantická, oveľa viac pre denné nosenie, a dokonca vhodná aj do kancelárie, oproti niektorým iným intenzívnejším vôňam ruží, ktoré sú najlepšie pre večerné nosenie, ako Magie Noire, Nahema alebo Caron Parfum Sacré. Napriek tomu má vôňa vlastný silný charakter, keďže rozhodne nejde o jeden z tých bledých masových produktov “ružových” vôní, ktoré po tridsiatich minútach začnú chradnúť. Je to proste lahodná a skutočná vôňa ruží pre milovníkov, ktorí si nechcú šetriť svoje obľúbené parfémy pre zvláštne príležitosti.

Neviem prečo som túto vôňu doteraz neobjavila. Možno je to preto, že v obchodoch je tak veľmi veľa vôní Annick Goutal, že sa cez ne všetky nikdy nedostanem a vždy som uchvátená niečím iným – vône sú vyložené v blízkosti L’Artisan, Amouage a Hermès lines, takže som vždy poletovania sem a tam, ako najšťastnejšia včielka na svete, myslím, že by som mala skontrolovať domácnosť, keďže sa viem tak ľahko rozptýliť. Možno je to preto, že názov nemá nič spoločného s ružami, a tak som nikdy nevedela, že je presne takáto. V každom prípade, sa táto vôňa pre mňa umiestnila v prvej desiatke ružových vôní, kde sa nachádza spolu s Parfum Sacré, Nahema, Sa Majeste de la Rose, Un Folie de Rose, Magie Noire a samozrejme Joy. Ostatné na mojom zozname sa neustále menia, keď ich objavím, poviem si Oh, páči sa mi, je to jeden z najlepších parfémov, nie je ten najlepší. Ale krása toho všetkého je, že si nemusím vybrať, pokiaľ nie je čas, kúpiť si fľašu. Môžem sa iba ponárať do všetkých týchto ružových vôní znova a znova, tak dlho, ako to trvá.

Zloženie parfému Annick Goutal Ce Soir Ou Jamais

Hlava: ibištek, fialka

Srdce: turecká ruža, hruška, čierne ríbezle

Základ: semená ambrette, jazmín

Diclofenac 100mg

Tento obsah bol zaradený v Annick Goutal, Dámske Parfémy, Všeobecne o parfémoch a označkovaný ako , , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Komentáre sú uzavreté.