Eau De Fleurs Capucine by Chloé

Dámsky parfém Eau De Fleurs Capucine od ChloéCapucine je jednou z troch nových vôní z novej kolekcie Eau de Fleurs od Chloé a zjavne prejavuje úctu kvetinovému dedičstvu značky Chloé. Ich prvá vôňa z roku 1975 s názvom Chloé už sa pokračovania nedočkala, ale mnoho ľudí ju ešte stále vníma ako najopulentnejšiu tubrózovp vôňu, aká kedy uzrel svetlo sveta. Potom prišla v roku 1992 Narcisse, ďalšia kvetinová vôňa. V súčasnosti sa nová Chloé zameriava na ružu.

Eau de Fleurs ďalej rozvíja túto tradíciu, stým že navyše pridáva závan eau-de-Cologne. Hannah MacGibbon, umelecká riaditeľka projektu tria nových parfumov Capucine, Néroli a Lavande, povedala: „Kvetiny boli ústrednou témou značky Chloé už od jej založenia. Chcela som ponúknuť kvetinovú cologne kolekciu s najvyššou kvalitou použitých materiálov a vrátiť sa k autentickosti a výnimočnosti.“

[ad#HTML][ad#HTML]

Mal by som začať s recenziou Néroli, ktorej kompozícia je z troch spomenutých asi najviac verná tradícii eau de Cologne, ale Capucine si získalo moju pozornosť hneď od začiatku.

Capucine, ktorý bol stvorený parfumérom Louise Turnerom (Givaudan) môže byť považovaný skôr za soliflórový ako lineárny, na čo asi pomyslí väčšina ľudí keď majú pre sebou jednotónovú vôňu. Zvláštnosťou Capucine je, že tón žeruchy bol doteraz v parfumérstve pomerne zanedbávaným a vo všeobecnosti sú zmienky o ňom zriedkavé. Žerucha sa nedávnej minulosti objavila napríklad v Omnia Green Jade od Bulgari alebo Very Sexy od Victoria´s Secret. Napriek tomu nie je veľmi známym tónom v parfumérstve, hoci jej esencie boli destilované. Čiastočným vysvetlením relatívnej nepopulárnosti žeruchy vo vôňach môže byť skutočnosť, že ponúka nuansy, ktoré mnohým nebudú veľmi príjemné kvôli obsahu síry (pravdou je, že v dávnej minulosti bola žerucha používaná k vydymovaniu hadov). Fenoménom, ktorý sa okolo žeruchy už niekoľkokrát potvrdil, je že dokáže produkovať slabé elektrické výboje v stojatom vzduchu počas horúcich letných večerov. Keďže v mysli mnohých je braná skôr za jedlú rastlinu, nájde sa čoraz viac ľudí, ktorí vnímajú jej vonné vlastnosti.

Tóny parfému Chloé Eau de Fleurs Capucine:

Hlava: galbanum, bergamot, citrón, neroli, jalovec

Srdce: šalvia, konvalinka, absolút jazmínu, absolút a esencia ruže

Základ: ambroxan, drevité tóny, pižmo

Odhliadnuc od sviežich citrusových tónov sa Capucine otvára s lahodným dojmom rozdrvených lístkov a trávy (galbanum) s náznakom jemne sladkého medu a určitej tajomnosti, ktorá pripomína ambru (ambroxan). Prítomný je aj nepatrný dojem sladkého citrónového čaju Lipton s aromatickými výraznými nuansami sušených bylín a slamy.

Biele pižmo sa nenápadne vkráda do kompozície, a niekedy mi pripadá až nepríjemné, najmä ak sa prepojí so zelenými tónmi. Povedal by som, že niekedy dokonca pižmo úplne ovládne originálny akord vône, čo ju robí trocha banálnejšou než aká by mala byť.

Postupne sa charakteristický korenistý tón žeruchy rozvíja, a ak má niekto v obľube korenisté arómy, bude ho táto zelená korenistá vôňa s náznakom krémovosti istotne zaujímať. Vôňa žeruchy sa dá prirovnať k vôni horčičných semienok, ale je omnoho slabšia. Jej akord je vo všeobecnosti vnímaný ako kombinácia sladkosti, trpkosti a korenistosti. Dlho bola používaná ako korenina, a tiež ako doplnok jedál a šalátov.

Kompozícia sa následne stáva viac drevitejšou, ale svoje aromatické a zelené nuansy si ponecháva. Táto časť rozvoja vône je celkom originálna, niekto si ale môže spomenúť na podobný prípad v Poivre Piquant od L´Artisan Parfumeur – kvôli kombinácii troch odtieňov: medového korenistého a krémového. V tomto prípade je tu ale veľmi citeľný tiež zelený odtieň. Zelená korenistosť sa čoskoro prenesie do niečoho ešte korenistejšieho, akoby zelenej chilli papričky – je to pálivé, ale zároveň chladivé. Toto je moment, kedy môžete zachytiť to zvláštne aróma podobné semienku horčice, a dokonca mätové nuansy, ktoré akoby vám skončili až na jazyku. Viac zreteľné sladké tóny ustúpili do pozadia, aby nechali vyniknúť strohej korenistosti, ktorá je dosť odlišná od veľmi sladkých, akoby nektárových vôní – tých, ktorých je súčasný trh až presýtený.

Chloé Capucine by pokojne zapadla aj do kolekcie Hermessence, je veľmi originálna – rovnako ako jej premyslené estetické vyhotovenie. Ponúka pocit do dokonalosti dovedeného krátkeho valčíku, nie je to žiadna trojhodinová symfónia.

Ako vôňa prechádza postupne do fázy rozležania, vynárajú sa tóny vanilky, neskôr zreteľnejšej ambry, ale predstavíte si aj osviežujúci lesík počas jari vďaka sugestívnej kvalite tónu konvalinky. Ľudia, ktorí oceňujú kontrast vanilky a vetivera v Habanita, nájdu ďalekú ozvenu tohto prvku tiež v tomto parfume, len v korenistejšom a „lístkovitejšom“ prevedení. Ako čas plynie, parfum sa rozvíja do citrónového a zeleného ambrového rozležania s dávkou akordov neroli a cologne.

Vôňa nie je nijako extrémne trvácna, a myslím, že nebol pôvodne zamýšľané tvoriť ju v koncepte eau de Cologne. Stojí za to, ak chcete vyskúšať vôňu žeruchy a zvažujete nosenie zelenej a zároveň aromatickej vône.

Tento obsah bol zaradený v Chloé, Dámske Parfémy a označkovaný ako , , , , , , , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Komentáre sú uzavreté.